Skip to main content
Submitted by Anonymous (not verified) on 28 April 2008

[img]http://www.radikal.com.tr/veriler/2008/04/28/yo1.gif[/img]

[b]CIA'in Suriye-Kuzey Kore sunumu soru işaretleriyle dolu[/b]

Daha beş yıl önce dönemin ABD Dışişleri Bakanı Powell, Irak'ın kitle imha silahlarına sahip olduğu iddiasıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi'nde bir sunum yapmıştı. Savaşın meşruiyet zemini inşa edilirken birçokları bu sunumu çarpıcı bir performans olarak niteledi. Fakat bütün suçlamaların temelsiz olduğu anlaşıldı. Dünyaya gösterdiği, bir video oyunundan ibaretti adeta. Kısa süre sonra İsrail, casuslarının Saddam'ın kitle imha silahlarını Suriye'ye taşıdığını ortaya koyan 'kanıtlar' elde ettiği yaygarasına başladı. Bu iddia da müşteri buldu -fakat ortaya atılan heyulaya dair tek kelime duyulmadı.

Geçen perşembe CIA'nın Kongre'deki sunumu da (Pyongyang'ın Şam'a nükleer silah için plütonyum üretmeye muktedir bir reaktör tedarik ettiği öne sürülüyordu) çarpıcıydı. İsrail'in eylülde Suriye'deki bir tesise düzenlediği hava saldırısını da meşrulaştıran bir görünüm arz edecekti. Fakat bu konularda ABD ve İsrail'in sicili göz önüne alınırsa, yeni bir kurnazlık ve sahtekârlıktan ibaret de olabilir.

ABD'nin iddiası birçok soru işareti barındırıyor. Şam bu sözde reaktör için yakıtı nereden alacaktı? Plütonyum ayrıştırıcısı veya kullanılan yakıtı yeniden işleme tesisi neredeydi? Nükleer silah programının varlığına dair ne kanıt vardı? ABD (ve İsrail), BM'nin nükleer gözlem kuruluşunu niye baypas etti?

Bunlar Suriyelilere inanmalıyız demek değil. Onlar da tesisin askeri bir depo olduğunu söylemekle yetindiler. Esad'ın rejimi güvenilir değil. Şam'ın hedeflerini şiddet kullanan maşalarla gerçekleştirme çabasıyla ve Lübnan'daki karşıtlarını öldürmekle yazılmış bir tarihi var. Şam'ın "Bizi o kadar aptal mı sanıyorsunuz?" savunmasına olsa olsa müspet cevap verilebilir; 2003'te ABD'nin Şam büyükelçiliğinin yakınında Irak'ta savaşmaya gönüllülerin yazıldığı bir merkeze onay verdiği henüz unutulmadı.

Fakat bu da ABD'nin iddialarının doğru olduğu anlamına gelmez. Tuhaf bir mesele bu. CIA'in meseleyi kamuoyuna açma kararı, Kuzey Kore'nin silahsızlandırılmasına yönelik görüşmeler kritik bir noktaya gelmişken Pyonyang'ı köşeye sıkıştırıyor -bu da Bush yönetimindeki şahinleri güçlendiriyor. Fakat sunumun Hizbullah ve İran'ın önde gelen adamlarından İmad Mugniye'ye Şam'da suikast düzenlenmesinden hemen sonraya denk geldiği de gözden kaçmamalı. Tek bir video gösterisiyle bölgedeki şaibeli meselelere ışık tutmak imkânsız. Fakat bize, kibritleri görmezden gelecek herkes için bu bölgede fazlasıyla çıra bulunduğunu da hatırlatmalı.
([i]Başyazı, 25 Nisan 2008[/i])

[url=http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=254201&tarih=28/04/2008]Rad…]

Amerika'nın Sesi (not verified)

Mon, 04/28/2008 - 03:20

[b]'Amerika İran'a Saldırmaz'[/b] 27/04/2008 İran, Amerika'nın kendisine saldırmayacağını, Amerikan ordusunun Irak ve Afganistan'la meşgul olduğunu önesürdü. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, Amerikalıların kendilerine ve dünyaya acı verecek başka bir felakete girişmeyeceğine inandığını kaydetti. Hüseyni'nin bu açıklaması, iki gün önce Amerikan donanmasına bağlı bir savaş gemisinin Basra Körfezinde iki İran teknesine uyarı ateşi açmasını izliyor. İran, bu tür bir olay yaşanmadığını önesürüyor. Amerika ayrıca İran'ı, Irak'ta direnişçileri desteklemekle suçluyor. [url=http://www.voanews.com/turkish/2008-04-27-voa4.cfm]Amerika'nın Sesi[/url]

[b]BAŞBAKAN NEÇİRVAN BARZANİ VE TÜRKİYE'NİN IRAK ÖZEL TEMSİLCİSİ BİRARAYA GELİYOR: SİYASİ, EKONOMİK VE KÜLTÜREL KONULAR ELE ALINIYOR[/b] Kürdistan - 27-Apr-08 PNA-Federal Kürdistan Bölgesi Dışilişkiler Ofisi, Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki bazı meselelerin ele alınması amacıyla Kürdistan Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani ile Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi'nin yakın bir zamanda biraraya gelmelerinin beklendiğini bildirdi. El-Şark el-Ewsat gazetesinin geçtiği haberde Federal Kürdistan Bölgesi Dışilişkiler Ofisi Sorumlusu Felah Mustafa, yakın bir zamanda Başbakan Neçirvan Barzani ile Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisinin bazı siyasi, ekonomik ve kültürel konuları ele almak amacıyla toplanmalarının beklendiğini söyledi. Mustafa, "Bu toplantı ve görüşmenin Başbakan Neçirvan Barzani'nin Bağdat ziyareti sırasında yapılması gerekiyordu. Ancak bazı teknik nedenlerden dolayı toplantı gecikti" dedi. Türk ordusunun Kürdistan Bölgesi'ne yönelik bombardımanaları konusunda Mustafa, "Bu bombardımanalar sonucunda şuana kaadar herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır. Çünkü bombardıman edilen yerler yerleşim alanlarından uzaktır" dedi. [url=http://peyamner.com/details.aspx?l=6&id=53209]Peyamner[/url]

[img]http://www.kurdistantv.net/rwdx/nucewene/2008/04/1234231.JPG[/img] [b]Türk topçuları bu kez Zaho bölgesini bombaladı[/b] 2008-04-27 Kürdistan Bölge sınırında konuşlanan Türk topçu birlikleri bugün sabah saatlerinde bu kez Duhok'un Zaho ilçesine bağlı Sınati ve Awaguz köylerini bombaladı. 1 saate yakın süren top ateşinde herhangi bir can kaybının yaşanmadığı ancak bölge insanında korku ve paniğin meydana geldiği belirtildi. [url=http://www.kurdistantv.net/nivisek.asp?ser=130&cep=1&nnimre=7626]Kurdistan TV[/url]

fa$ist irkchi tc ordusudünyanin gözüne baka baka insanlik di$ihareketlerini devam etmektedir mazlum kürt halkinin malina ve canina dü$man olan tarihin yüzkarasi chete devleti.yaptiklarinin hesabini halkimiza vereceginden kimsenin $üphesi olmasin. köylerimize daglarimiza insanlarimiza bomba yagdiran bu devletin ba$ta büyük it olmak üzere $ereften ve insanliktan payini almami$lardir.tc devletini tanimama kampanyasini ba$latip birle$mi$ milletlerden atilmasi ichin protesto edelim.turizmini boykot komiteleriyle avrupa ve dünyadan tecrit edelim.$ehid olan tüm insanlarimizin fotograflarini birer pakart haline getirip tüm dünyanin görmesi ichin yürüyü$ler mitingler düzenliyelim.bunun ichin tüm kürdistanlilari kapsayacak ulusal kurtulu$ ve demokrasiden yana olanlari bu mücadeleye davet edelim.ulusal direni$ cephesi gibi mücadele edersek .iki ki$i dört eder dört onalti eder......................milyonlari bulacaktir hepimiz canla ba$la chali$irsak ba$aririz buna herkes emin olabilir.

Add new comment

Plain text

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.