بازبدە بۆ ناوەڕۆکی سەرەکی

BIR YARGISIZ INFAZDA WAN`DA

Kızıltepe'de 12 yaşındaki Uğur ile babası Ahmet Kaymaz'ın, Şemdinli'de de çoban Fevzi Can'ın 'Dur ihtarına uymadıkları gerekçesiyle' katledilmesinin ardından bir infaz iddiası da Van'dan geldi. Sağlık memuru olarak çalışan SES üyesi Yücel Solmaz, özel otomobille Van'a gelirken güvenlik güçleri tarafından açılan ateşle yaşamını yitirdi.

Solmaz'ın dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldüğü öne sürüldü. SES Genel Başkan İsmail Hakkı Tombul , Van SES Şube Başkanı Rıdvan Çiftçi olayın tam anlamıyla bir cinayet olduğunu savundular. CHP Van milletvekili Mehmet Kartal da olayı çok üzücü ve cahaletten kaynaklanan bir durum olarak nitelerken "Eğer şüpheleniyorsan takip et. Niye vuruyorsun" diyerek tepki gösterdi. Olaya ilişkin bir güvenlik görevlisi tutuklandı.

Edinilen bilgilere göre 1 No'lu Sağlık Ocağın'nda memur olarak çalışan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi Yücel Solmaz Edremit'e hasta ziyaretine gitti. Solmaz ziyaretin ardından akrabaları olduğu belirtilen üç kişiyle birlikte özel araçlarına binerek Van'a hareket etti. Araç Edremit ilçesi'nden şehir merkezine gelmek üzereyken iddiaya göre güvenlik güçleri tarafından silahla tarandı. Olayda Solmaz yaşamını yitirirken yanında bulunan yakınları yara almadan kurtuldular.

Olayın ardından yapılan açıklama ise Kızıltepe ve Şemdinli infazlarının ardından yapılan açıklamayla aynıydı: "Solmaz'ın içinde bulunduğu araç askeri kontrol noktasındaki dur ihtarına uymadı'...

Solmaz'a mezar olan aracı kullanan Hacer Anılır, Van Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği ifadede olayı şöyle anlattı.
"Biz 4 kişi Edremit'e gittik. Saat 01.30 sıralarında Van'a doğru hareket ettik. Edremit'te bulunan Jandarma Karakolu'na tam yaklaşırken önümüze giren Karmaskeli 4 kişi durmamızı istedi. Araç yavaşladı, onların önüne gelirken duracağımız esnada silahların namluları üzerimize çevrildi. Biz de korktuğumuz için kaçtık, onların terörist olabileceyıni düşündük. Kaçarken arkamızdan ateş ettiler. Ön koltukta oturan Yücel Solmaz vuruldu. Daha sonra bir asker araca tabanca ile 4 kez ateş etti. "

Olayın ardından Atalay Boylu, Halil Kül, Hakan Şengül, İsmail Kılıç, Mustafa Demiral ve Müslüm Demir isimli güvenlik görevlilerinin savcılıkça ifadeleri alındı. Müslüm Demir çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Van Askeri Cezaevi'ne gönderildi. SSK Hastanesi'ne kaldırılan Solmaz'ın cenazesi Muradiye'de toprağa verildi.

Solmaz'ın babası AKP Muradiye Belediye Meclis Üyesi Ali Solmaz, acısının taze olduğunu belirterek, açıklama yapmadı. Olaya ilişkin incelemede bulunmak isteyen Van Barosu İnsan Hakları Merkezi avukatları ise savcı engeline takıldı. Savcı Oğuzhan Maden, Van Barosu İnsan Hakları Merkezi avukatlarına dosyanın incelenmesi izni vermedi. Savcının tavrına tepki gösteren avukatlar dilekçe ile başvurmalarının ardından ancak dosyayı inceleyebildi. Van Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Av. Murat Timur, Savcı Maden'in tavrını eleştirerek, Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Van Baro Başkanı Ayhan Çabuk da, Savcı Maden'in tutumunun hukuk dışı olduğunu kaydetti.

Olayı BİRGÜN'e değerlendiren SES Van Şube Başkanı Rıdvan Çiftçi şunları söyledi:
"Arkadarımızın ölümü bir kaza ya da 'dur' ihtarına uyulmamas? gibi bir durum değildir. Bence ölümü tamamen bir cinayettir. Dur ihtarı yapıldığını söylenen, Yücel Solmaz'ın vurulduğu nokta da daha önce herhangi bir askeri kontrol noktası bile yoktu. Biz kesinlikle bu olayın peşini bırakmayacağız. Sorumlular belirlenip haklarında yasal işlem yapılana kadar takipçisi olacağız."

SES Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da olaya sert tepki gösterdi. Solmaz'ın iddia edildiği gibi dur ihtarına uymaması halinde bile böyle yapılamayacağının altını
çizen Tombul şunları söyledi:
"Bu hukuk devletinde olmayacak bir şey. Tam anlamıyla bir infaz.Kızıltepe'de Uğur ve babası, Şemdinli'de Fevzi Can isimli çobanda böyle öldürülmüştü.Bu yeniden çatışmalı dönemi geri getirmek isteyenlerin provakasyonları da olabilir. insanlık suçu ve demokrasi ayıbıdır bu tip infazlar. Yasalarda iyileşme yaptık demek yeterli değildir. Önemli olan bunları hayata geçirebilmektir. Biz genel merkez olarak bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız."

Kaynak: Birgün

Şîroveyeke nû binivisêne

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.