Ana içeriğe atla

Arkadaşimiz Mehmet Polat’in Belediye Reisliği Adayliği Desteklenmelidir!

Mehmet Müfit

Önemi çoğu zaman küçümsenip ihmal edilen «Belediye Seçimleri», kitlelerle doğrudan doğruya gerçekleşen pratik ilişkiler içinde vuku bulduğundan dolayi esasinda son derece önemli bir gelişmeyi ifade ediyor. Kitlelerle birlikte istenilen mücadeleyi geliştirmenin en iyi yollarindan birisi hiç şüphesiz «dipten gelen» hareketi hazirlama olayidir.

Ne var ki, Belediye seçimlerinde oluşturulan politikalar oldukça esnek olmak zorundadir. Öncelikle, milli bilinç ve şuur’a sahip olmanin esas alinmasi gerektiği hakkinda şayet görüş birliği oluşturulmuşsa bilinen adaylari desteklememek için hiç bir engel yoktur. Siyasi ve ideolojik duruşu uzun süreçte sinanmiş bilinen «sağlam» vatanseverleri hiç bir komplekse kapilmaksizin desteklemek bir görev olmalidir diye düşünüyorum.

Burada, pratik tutum ve icraatta tavir geliştirip karar almada BDP yada bir başka legal siyasi parti engel olarak görülemez. Biliyoruz ki, BDP geniş anlamda ele alindiğinda PKK olarak değerlendirilemez. Her ne kadar, dar anlamda PKK’nin desalati altinda Kürt milli bilincinin köreltilmesi ve dumura uğratilmasi doğrultusunda kötü bir rol oynuyorsada, diğer yandan vatansever bir içerikte taşimaktadir. Içine aldiği sinif ve katmanlar bakimindan soruna sosyolojik yaklaşildiğinda, bileşenler itibariyla yekpare bir bütünlüğe sahip olmadiğini biliyoruz. PKK ile olan ilişkileri sorunu çelişkili ve karmaşik bir duruma sokmasina karşin BDP, Kürdistan vatanseverlerinin doluştuğu bir kitle partisidir. Tabiki biliyoruz ki, sonuçta siyaset belirleyicidir, ama buna rağmen tabandan gelişen kitle hareketinin yurtseverliği PKK’yi aşmiştir. Söz konusu olan bu hareket ve önderlerinin, ulusal kurtuluş hareketini ve milli bilinci engelleyici subap görevini gördüğünü de hepimiz biliyoruz. Kürdistan’da başka bir alternatif olmadiğindan dolayi, oldukça büyük rahatsizliklara rağmen yurtseverler ya «kenarda» kaliyorlar yada her şeye rağmen BDP içinde mücadelelerini sürdürüyorlar. Hepimizin ailesinden ve çevresinden insanlarin düştüğü ikilem maalesef budur.

O bakima, Türk sömürgeci sistemine karşi geliştirilmek istenen Kürdistanî mücadelenin bir basamaği olarak milli bilinçle Belediye seçimlerine katilinmalidir. Türkiyecilik yapan politikalara karşi, bu alan, bilinen vatanseverlerin duruşu ve katkilariyla milli davanin pratik basamaklari haline getirilmeye çalişilmalidir. Bu alandaki mücadele hiçte öyle kolay değildir; çünkü devlet sisitemiyle bir anlamda yan yana hatta «iç içe» bir durum söz konusudur. Yani işgalci ve ilhakçi sömürgeci sistemle yüz yüze bir ortam içinde olunduğundan dolayi bu alandaki mücadelenin basit olmadiğini hepimiz biliyoruz. Bu alanda mücadele etmenin son derece yipratici olduğunuda biliyoruz. Kürdistan’da, sömürgeci siyasi partilerin kitleler üzerindeki etkilerine karşi mücadele edilen bir alan olduğundan dolayi da önemsenmelidir belediye seçimleri.

Mehmet Polat arkadaşimiz ve diğer bir takim vatanseverler bu anlayiş ve siyasi duruşla desteklenmelidir. Kahta’da Mehmet Polat’in geliştireceği mücadele ve yapacaği işlere güven duyarak aktif bir biçimde desteklenmesi gerektiğine inaniyorum. Bu arkadaşimizin şimdi bizlere ihtiyaci vardir. Yarin bir takim şeyler ifade etmenin anlami olmayacaktir. O halde pratik dayanişmamizi ve yardimlarimizi ona sunmanin zamanidir bu gün. 2.02.2014

Mehmet Müfit

Yeni Yorum yaz

Düz metin

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.